Kuo svarbi klausa?

Klausa leidžia mums bendrauti, socializuotis ir pasiimti iš gyvenimo, kiek galima daugiau. Mūsų klausa suteikia informacijos apie tai, kas vyksta aplink mus, ji įspėja net apie pavojų. Klausa padeda atsipalaiduoti klausantis muzikos ar mėgautis gamtos garsais.

Kas yra klausa ir kaip mes girdime

Klausa yra labai svarbi žmogaus dalelė, ypač kai bendraujame su kitais žmonėmis. Mūsų ausys surenka visus mus supančius garsus, paverčia juos nerviniais signalais ir perduoda į smegenis. Būtent taip galime atpažinti ir suprasti pačius įvairiausius garsus, pavyzdžiui, kalbą, muziką ar triukšmą. Tam jog šis procesas įvyktų, kiekviena ausies dalis turi veikti tinkamai.

Ausies sandara

Žmogaus ausis turi tris pagrindines dalis: išorinę, vidurinę ir vidinę.

Išorinė ausis

Išorinė

Matoma išorinės ausies dalis surenka garsą ir nukreipia jį į išorinį klausos kanalą – landą link būgnelio.

Vidurinė

Vidurinė

Vidurinėje ausyje būgnelis yra sujungtas su trimis klausomaisiais kauliukais, kurie sustiprina ir perduoda vibracijas į vidinę ausį.

Vidinė

Vidinė

Vidinė ausis turi dvi dalis: sraigę – paverčianti garso virpesius į elektrinius impulsus ir vestibulinė sistema, palaikanti mūsų pusiausvyrą.

Įdomūs faktai apie klausą

  • Vidinės ausies sraigė yra panašaus dydžio kaip pieštuko trintukas;
  • Ausis turi tris klausomuosius kauliukus: plaktuką, priekalą ir kilpą. Jie yra mažiausi kaulai žmogaus kūne, apytiksliai 2-3 mm ilgio;
  • Mūsų klausa jautri, ji išlieka aktyvi net kai miegame. Tiesiog miego metu žmogaus smegenys ignoruoja daugumą gaunamų garsų. Štai kodėl mus gali pažadinti žadintuvas ar švelnus balsas;
  • Vidinėje ausyje yra žmogaus pusiausvyros organai, kurie siunčia į smegenims signalus apie jūsų judėjimą.

Kaip apsaugoti savo klausą

Triukšmingos aplinkos įtakojamui klausos nusilpimui galima užkirsti kelią. Kadangi šis nusilpimas atsiranda tik dėl nuolat patiriamo didelio triukšmo. Aukšti garsai, pavyzdžiui, labai garsi muzika koncerto metu gali pažeisti kai kuriuos vidinės ausies klausos mechanizmus. Norint to išvengti, rekomenduojama būti su klausos apsauginėmis priemonėmis – minkštais, vienkartiniais ausų kamštukais.

Patarimai kaip apsaugoti savo klausą

Mes rekomenduojame su savimi turėti klausos apsaugos priemones, jei:

  • Yra tiek daug triukšmo, kad turite kalbėti labai garsiai, kad išgirstumėte, ką sakote, nors žmogus yra visai šalia;
  • Nuo triukšmo skauda ausis arba jaučiate spengimą ausyse;
  • Jums sudėtinga girdėti kelias valandas net po buvimo garsioje aplinkoje.